Balon żołądkowy – czy działa?

Balon żołądkowy – czy działa? W dzisiejszych czasach przykuwamy ogromną uwagę do satysfakcjonująco wyglądającej sylwetki. Istnieje wiele sposobów, które umożliwiają bądź ułatwiają walkę z otyłością, czego doskonałym przykładem jest balon żołądkowy, który cieszy się coraz większą popularnością ze względu na ponadprzeciętną skuteczność. Dla kogo zalecany jest balon żołądkowy? Jakie przeciwwskazania do założenia balonu żołądkowego możemy wyróżnić? Czego możemy spodziewać się w związku z zabiegiem? Z jakimi powikłaniami musimy się liczyć? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Dla kogo zalecany jest balon żołądkowy?

Zabieg wprowadzenia balonu żołądkowego to nic innego jak zaimplementowanie wcześniej wspomnianego balonu do naszego żołądka. Jego cechą charakterystyczną jest napełnianie się powietrzem bądź płynem, czego konsekwencją jest zmniejszenie maksymalnej objętości żołądka. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość tego, że zabieg ten nie jest żadną złotą pigułką, która umożliwia leczenie otyłości. Pacjent nie jest zwolniony z tego, by stosować odpowiednią dietę, a także zadbać o jakąkolwiek nadprogramową aktywność fizyczną. Jest to tylko sposób na wspomaganie odchudzania, co warto mieć na uwadze. Skierowany w sposób szczególny dla osób, które nie akceptują metod chirurgii bariatrycznej, jednocześnie nie są zauważalne pozytywne efekty metod zachowawczych. Pamiętajmy o tym, że balon żołądkowy wykorzystywany jest u osób bardzo otyłych, których BMI przekracza 60 punktów. Warto w tym miejscu podkreślić, że wskazania do założenia takiego balona nie są ścisłe, jak chociażby w przypadku operacji bariatrycznych. Co więcej, zabieg jest odwracalny. Niestety po usunięciu dość częstym zjawiskiem jest wracanie do wcześniejszych nawyków żywieniowych, a tego z pewnością należy unikać, jeśli zależy nam na dużej skuteczności. 

Jakie przeciwwskazania do założenia balonu żołądkowego możemy wyróżnić?

O ile implementowanie balonu żołądkowego to coraz powszechniejsze zjawisko, to jednak powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych przeciwwskazań w związku z tą metodą. Do takowych zaliczyć możemy chociażby wcześniejsze operacje gastryczne, choroby nowotworowe, zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia), ciążę, okres karmienia, leczenie lekami odpowiedzialnymi za hamowanie agregacji płytek lub innymi medykamentami przeciwzakrzepowymi. Z zabiegu należy też zrezygnować w przypadku patologii przewodu pokarmowego i poważnych zaburzeń umysłowych bądź poznawczych. Do pozostałych przeciwwskazań zaliczamy alkoholizm, narkomanię, poważne choroby wątroby, brak akceptacji pacjenta w związku ze stosowaniem się do podstawowych zaleceń. Jak zatem można zauważyć, istnieje wiele czynników, które jednoznacznie wykluczają możliwość skorzystania z tytułowego zabiegu. 

Czego możemy spodziewać się w związku z zabiegiem?

Zabieg balonu żołądkowego na pozór wydaje się być dość stresujący i skomplikowany- jest to jednak w zupełności zrozumiałe, że obawiamy się tego, co nie jest nam do końca znane. Właśnie z tego powodu powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie. Przede wszystkim procedura trwa od 20 do 30 minut. Nie zmienia to jednak faktu, że pacjent spędza w szpitalu przynajmniej dobę, dzięki czemu pozostaje pod stałą obserwacją. Efekty odczuwane są właściwie już podczas pierwszych posiłków- znacznie szybciej możemy osiągnąć uczucie sytości. Warto mieć świadomość tego, że po kilku pierwszych dobach możliwe jest występowanie nudności bądź wymiotów- jest to jak najbardziej normalne i takie zjawisko ma charakter przejściowy. Po tygodniu możliwe jest spożywanie właściwie każdego posiłku, którego kaloryczność jest zmniejszona. Nie zmienia to jednak faktu, że ilości powinny być wówczas niższe. Zakazane są leki musujące i napoje gazowane. Warto ograniczyć zupy i pokarmy papkowate. Po spożyciu nadmiernie obfitego posiłku osoba chora może odczuwać nudności. Po usunięciu balonu objętość żołądka wraca do tej sprzed zabiegu. Może to doprowadzić do szybkiego wzrostu masy ciała, dlatego też powinniśmy przykuć szczególną uwagę do tego, by nie wrócić do starych, niezdrowych nawyków. 

Z jakimi powikłaniami musimy się liczyć?

O ile zabieg balonu żołądkowego jest w pełni bezpieczne, to musimy brać pod uwagę możliwe powikłania. Występują one naprawdę rzadko, jednak nadal są możliwe. Do takowych zaliczamy chociażby te mechaniczne, związane z obecnością balonu. Przykładem jest owrzodzenie, perforacja, niedrożność przewodu pokarmowego. Istnieją też powikłania związane z endoskopią, czyli uszkodzenie żołądka, przełyku, gardła. Kolejną grupą są powikłania funkcyjne – w pierwszych dobach mogą występować wymioty bądź nudności. Kolejną grupą są powikłania metaboliczne. Okazuje się, że niekontrolowane wymioty mogą doprowadzić chociażby do zaburzeń elektrolitowych bądź do odwodnienia. Istnieje również niewielkie ryzyko niepowodzenia terapii – będzie ona nieskuteczna w przypadku niestosowania się do zaleceń.